Jdi na obsah Jdi na menu
 


Politická geografie

7. 9. 2018

Zde najdete přehled písemek za aktuální pololetí. Hlídejte si, jestli máte všechny písemky napsané.

13. 6. 2019 se bude psát pololetní písemka. Bude se opět jednat o miniesej. Zadání bude obecnějším tvrzením, ke kterému byste měli být schopní argumentovat konkrétními konflikty ve světě.

6. 6. 2019

Konflikty v Subsaharské Africe

Vnímání Subsaharské Afriky. Kolonizace, náboženství a etnická struktura obyvatelstva Subsaharské Afriky. Konflikty v Mali, Súdánu, Nigérii, Demokratické republice Kongo, Somálsku, Rwandě, Zimbabwe, Mosambiku a Středoafrické republice.

Prezentace, texty

30. 5. 2019

Bolívie a Kolumbie

Písemka. Guerillová válka v Kolumbii, produkce drog v Kolumbii, spory mesticů a Indiánů v Bolívii: příčiny, aktéři, průběh a důsledky.

Texty, otázky a pojmy

16. 5. 2019

Venezuelská krize

Sociální, ekonomické, historické a politické příčiny a důsledky krize ve Venezuele. Symbolika vystupování Madura na veřejnosti. Levice v dnešním světě.

Prezentace, grafy s otázkami

2. 5. 2019

Sebeurčení v Oceánii

Dokončení korejského konfliktu. Závislá území, kolonizace a dekolonizace Oceánie. Získání nezávislosti závislých území v Oceánii: ano nebo ne? Příklady Nové Kaledonie a ostrova Bougainville.

Texty, prezentace

25. 4. 2019

Konflikt na Korejském poloostrově

Písemka. Porovnání sociálních a ekonomických statistik Severní a Jižní Koreje, život v Severní Koreji. Příčiny a průběh korejské války. Druhá korejská válka. Severokorejský jaderný program.

Prezentace, článek

11. 4. 2019

Tchajwan, Tibet

Vnitropolitické spory v Číně po 2. světové válce, Čínská republika a Čínská lidová republika. Kulturní revoluce, vývoj ekonomiky Číny a Tchajwanu. Současné vztahy (politicko-ekonomický paradox) a možné řešení. Čínská okupace Tibetu, snahy Číny o připoutání Tibetu k sobě.

Prezentace

4. 4. 2019

Problémové oblasti Jihovýchodní Asie

Malajská muslimská menšina na jihu Thajska: terorismus a snahy o řešení. Vláda Barmě, přístup Barmy k Rohingům. Problémy ostrovní JV Asie: Aceh, jižní Moluky, Východní Timor, Mindanao, Západní Papua. Balkanizace Indonésie.

Prezentace, texty

28. 3. 2019

Paňdžáb, Balúčistán, Jihočínské moře

Sikhové a ostatní obyvatelé Indie. Historie sikhského separatismu v Paňdžábu. Základní charakteristiky Balúčů. Pašování jako jediná výnosná ekonomická činnost v Balúčistánu, snahy o sebeurčení Balúčů. Konflikt v Jihočínském moři: mořské právo, aktéři.

Prezentace o Paňdžábu a Balúčistánu, prezentace o Jihočínském moři

21. 3. 2019

SV Indie, Srí Lanka

7 států SV Indie, Siligurský koridor jako jediné spojení se zbytkem Indie. Jazyková a náboženská pestrost regionu. Stručná historie regionu. Vnitřní problémy šesti těchto států (etnické spory, separatismus), spíše negativní vztahy regionu se zbytkem Indie. Hranice Číny a Indie v Arunáčalpradéši, hrozba přibližování Číny. Etnické a náboženské složení obyvatelstva Srí Lanky, historie konfliktu Tamilů a Sinhálců. Postoje jednotlivých skupin ke konfliktu.

Prezentace k SV Indii, texty k SV Indii, prezentace o Srí Lance

14. 3. 2019

Kašmír

Písemka. Vztahy Indie a Pákistánu, historický vývoj oblasti. Příčiny sporu o Kašmír.

Prezentace

7. 3. 2019

Arabský poloostrov

Činnost zahraničních vojáků v Afghánistánu, politika a ekonomika Afghánistánu po roce 2001. Proč Afghánistán nemůže fungovat jako stát? Bohatství a chudoba států Arabského poloostrova. Politický režim Saúdské Arábie, reformy bin Salmána. Historie Jemenu: od šťastné Arábie přes dva státy k bídě a válce sjednoceného Jemenu. Občanská válka v Jemenu, zapojení ostatních států. 

Prezentace, text

28. 2. 2019

Írán, Afghánistán

Fyzická geografie Íránu, etnická a náboženská struktura obyvatelstva. Slavná Persie, zaostalý Írán počátkem 20. století. Pahlavíovci a modernizace Íránu, odpor duchovních. Islámská revoluce, vývoj Íránu po ní. Vztahy Íránu se Západem. Fyzická geografie Afghánistánu, etnická a náboženská struktura obyvatelstva. Politický vývoj ve 20. století, invaze SSSR. Vzestup moci Tálibánu, americká invaze.

Prezentace

21. 2. 2019

Irák a Islámský stát

Fyzická geografie Iráku, etnická a náboženská struktura obyvatelstva, vznik Iráku v dnešních hranicích. Změny politického systému ve 20. století. Vláda Saddáma Husajna, válka s Íránem, válka v Zálivu. Příčiny americké invaze do Iráku. Irácké volby a následný vývoj, formování odbojových skupin. Činnost Islámského státu.

Prezentace, text k obyvatelstvu, texty k Islámskému státu

7. 2. 2019

Terorismus, islamismus

Vymezení a znaky terorismu. Rapoportova teorie o 4 vlnách terorismu. Teroristické organizace jako sítě. Základní charakteristiky islámu, základní charakteristiky islamismu. Sajjíd Qutb a Muslimské bratrstvo. Vývoj islamismu, šance na úspěch v poslední době.

Prezentace

24. 1. 2019

Izraelsko-palestinský konflikt

Historie Židů, sionismus. Vznik Izraele jako kompenzace za hrůzy, kterými Židé prošli. Politika Izraele, politika Palestiny. Arabsko-izraelské války a teritoriální zisky Izraele. Demografická situace Izraele a Palestiny. Sporné oblasti: Západní břeh Jordánu, Jeruzalém, Pásmo Gazy, Golanské výšiny. Porovnání sociálních a ekonomických charakteristik Izraele a Palestiny.

Prezentace, pracovní list

17. 1. 2019

Válka v Sýrii

Pololetní písemka. Etnická a náboženská struktura obyvatelstva Sýrie. Asadové a jejich vláda. Strany bojující proti sobě v syrské občanské válce. Zapojení ostatních států do syrské války. Důsledky války v Sýrii.

Prezentace, úkoly k zapojení ostatních států

10. 1. 2019

Arabské jaro a jeho projevy v severní Africe

Prostorové rozšíření arabského jara. Politické, demografické a ekonomické příčiny a cíle arabského jara, indexy svobody a vnímání korupce. Společné rysy států severní Afriky. Průběh arabského jara v Tunisku. Libye před arabským jarem, Kaddáfího režim, současný chaos. Egypt před arabským jarem, důsledky arabského jara v Egyptě, situace na Sinaji jako důsledek chaosu po arabském jaru. Politický význam karikatur.

Prezentace

3. 1. 2019

Ukrajinský konflikt

Opakování Kavkazska a Zakavkazska: diskuze o vlivu Ruska v problémových oblastech. vedení ropovodů a plynovodů jako důsledek politických vztahů. Teritoriální vývoj Ukrajiny jako příčina dnešních rozdílů mezi západní a východní částí státu. Oranžová revoluce, euromajdan jako spouštěč současné války na východě Ukrajiny a anexe Krymu.

Prezentace, článek, mapa aktuální situace

20. 12. 2018

Kavkazsko a Zakavkazsko

Vymezení regionů, základní místopis. Kavkazské politické entity. Náboženská a etnická struktura Kavkazska a Zakavkazska a její zdůvodnění. Válka v Čečensku. Situace v Severní Osetii a Dagestánu. Náhorní Karabach. De facto státy Abcházie a Jižní Osetie.

Prezentace, pracovní list

13. 12. 2018

Putinovo Rusko

Písemka. Vladimir Vladimirovič Putin. Příčiny Putinova úspěchu: historické pozadí (carské Rusko, fungování SSSR, perestrojka, demokracie za Jelcina) a struktura ekonomiky (závislost na ropě). Rysy Putinovy vlády: nacionalismus, náboženství, svrchovaná demokracie, euroasianismus, cenzura.

Prezentace

6. 12. 2018

 Rozpad Jugoslávie

Etnická a náboženská struktura států bývalé Jugoslávie. Vznik a fungování Jugoslávie, občanská válka během 2. světové války, Josip Broz Tito. Postupné vyhlašování nezávislosti. Válka v Chorvatsku, válka v Bosně, válka v Kosovu. Samostatnosti Slovinska, Makedonie a Černé Hory.

Prezentace, texty 

29. 11. 2018

Separatismus na Iberském poloostrově

Vývoj státních hranic na Iberském poloostrově, základní informace ke Španělsku a Portugalsku. Jazyky a národy ve Španělsku, administrativní členění Španělska, ekonomické rozdíly mezi španělskými regiony. Francova diktatura. Separatistické tendence v Galicii, Baskicku a Katalánsku: příčiny, aktéři a současná situace.

Prezentace

22. 11. 2018

Separatismus v Západní Evropě

Příčiny rozdělení ostrova Irsko na Irskou republiku a Severní Irsko. Unionisté a republikáni v Severním Irsku, The Troubles. Skotský separatismus. Brexit: co, proč, jak, vliv na separatistické tendence ve Spojeném království. Vlámové a Valoni: nejednotná Belgie.

Prezentace, texty k Severnímu Irsku, texty k Belgii

15. 11. 2018

Evropská integrace

Druhá písemka. Instituce Evropské unie a jejich pravomoci. Rozdělení pravomocí mezi EU a členské státy. Eurozóna, Schengenský prostor.

8. 11. 2018

Evropská integrace

NATO, OPEC: smysl vzniku, princip fungování. Typy ekonomických integračních celků podle míry spolupráce. Příčiny vzniku evropské integrace. Vývoj různě zaměřených integračních celků v Evropě. Vývoj Evropské unie, budoucnost Evropské unie. Instituce Evropské unie.

Prezentace, text, kvíz, stránky EU pro učitele

1. 11. 2018

Integrace

Spravedlivá válka: ius ad bellum, ius in bello. Dnešní svět a spravedlivé války? Pojem integrace v mezinárodních vztazích. Výhody a nevýhody vstupu státu do integračního celku. Organizace spojených národů: princip, Valné shromáždění, Rada bezpečnosti, odborné organizace. Mezinárodní měnový fond a Světová banka.

Prezentace, text

25. 10. 2018

Válka

Interpretace Mnichovské dohody a evropské integrace realisty a idealisty. Význam války v našich dějinách. Přístupy k válce: sociologický, politicko-filozofický, kvantitativní a mezinárodně právní. Typy válek podle: prostorového rozsahu, vyspělosti aktérů, času, intenzity, způsobu boje a motivace. Příčiny vzniku válek vycházejících z člověka (křesťanský, biologický, evoluční) a mimo člověka (strukturální, nerovnoměrné rozdělení zdrojů).

Prezentace, texty o válkách k typologii

18. 10. 2018

Teorie mezinárodních vztahů využitelné v politické geografii

Opakování elektorální geografie. Politické vědy a pozice oboru mezinárodní vztahy. Historické inspirace mezinárodních vztahů. Vývoj mezinárodních vztahů v kontextu událostí 20. století. Hlavní znaky idealismu, příspěvky N. Angella a R. Keohana k tomuto teoretickému směru. Hlavní znaky realismu obecně a podle H. Morgenthaua. Kritické teorie, příklad konstruktivismu (teorie, která nemá předem dané, co je přijatelné). Porovnání realismu a idealismu.

Prezentace

11. 10. 2018

Elektorální geografie

Základní klasifikace politických stran: pravice a levice. Mapování výsledků voleb (typy map a jejich vypovídací schopnost), charakteristiky obyvatelstva a výsledky voleb. Koncept konfliktní linie jako základ pro vytváření politických stran. Vliv prostředí na volby: kontext místa a kontext události, nepředvídatelnost voleb. Převedení výsledků voleb do politické reprezentace: tvorba volebních obvodů a její nespravedlivost, nespravedlivé prezidentské volby v USA.

Prezentace

4. 10. 2018

Geopolitický kód

Písemka. Koncept geopolitického kódu, složky geopolitického kódu. Možnosti spolupráce se spojenci a vypořádání se s nepřáteli na příkladu fiktivního státu. Měřítka geopolitického kódu (lokální, regionální, globální). Analýza regionálního geopolitického kódu světových mocností ve Střední Asii.

Prezentace, geopolitický kód ve Střední Asii

27. 9. 2018

Teorie o uspořádání světa

Klasifikace geopolitických teorií. Modelskiho model světového vůdcovství, Mackinder a heartland theory, Haushoferovy panregiony, studená válka, Huntington a střet civilizací, Fukuyama a konec dějin, Barnett a The Washington's New Map.

Prezentace, texty

20. 9. 2018

Typy států

Typy států podle administrativního členění, hlavy státu a způsobu vlády a jejich výhody a nevýhody. Princip subsidiarity, decentralizace státní moci, princip brzd a rovnováh.

Pracovní list, prezentace

13. 9. 2018

Stát

Příčiny vzniku států. Pojem stát a znaky státu. Teritorializace státu a s ní spojené problémy. Suverenita státu, její znaky. De facto státy a samozvané státy. Funkce státu.

Prezentace, texty

6. 9. 2018

Úvod do politické geografie

Organizační záležitosti výuky politické geografie. Předmět studia politické geografie. Okruhy problémů, kterým se věnuje politická geografie. Historie politické geografie. 3 pilíře politické geografie.

Prezentace